بيانيه چشم­ انداز (Vision Statement)

در افق چشم‌انداز 1404 دانشگاه ارومیه دانشگاهی است توسعه‌یافته دارای جایگاه مرجعیت علمی و فناوری و تأثيرگذار در استان آذربايجان‌غربي كه در بین 10 دانشگاه برتر ايران و 80 دانشگاه برتر جهان اسلام قرار خواهد داشت.

 

بیانیه مأموریت(Mission Statement)

دانشگاه ارومیه دانشگاهی است جامع که بر اساس ارزش‌های دینی و ملی، کرامت انسانی، اخلاق حرفه‌ای و قانون‌مداری، مأموریت خود را هدایت جامعه به سمت مرزهای جهانی توسعه با تربیت انسان‌های متعالی و تولید دانش و فناوری موردنیاز جامعه بنا نهاده، در مسیر پاسخ به خواست متقاضیان تحصیلات دانشگاهی کوشش می‌نماید. حوزه فعالیت و همکاری دانشگاه، ایران و کشورهایی باعلایق و زمینه‌های مشترک بوده و فناوری مورد استفاده برای دستیابی به این مهم، دانش و تجربه منابع انسانی و امکانات سخت افزاری است.

ویژگی‌های متنوع جغرافیایی و طبيعي و موقعیت ممتاز همجواری با چندین کشور، تنوع ديني، مذهبي و فرهنگی در منطقه و نیز گستردگی عرصه فیزیکی، ظرفیت بسیار بالایی را برای ایفای نقش محوری دانشگاه در توسعه کشور و منطقه فراهم ساخته است. این دانشگاه، توسعه علمی، فرهنگی و بالا بردن ظرفیت کارآفرینی جامعه را رسالت خود دانسته؛ توجه خود را به توانمندسازی منابع انسانی در راستای سرمایه اجتماعی و رفاه نسبی معطوف نموده، تلاش در مرزهای دانش برای نیل به دستاوردهای نوین علمی را مورد توجه ویژه قرار می‌دهد.

 

ارزش‌های محوری دانشگاه(Core Values)

ارزش­های محوری دانشگاه ارومیه:

فرصت خدمت در دانشگاه امانتی است که جامعه به مسئولین آن سپرده است و دانشجویان امانت‌های اصلی در این خصوص می‌باشند؛ لذا دانشجو بعنوان سرمایه ملی مورد احترام و تکریم قرار گرفته و منابع در راستای تربیت دانشجویانی مسئولیت‌پذیر و آینده‌نگر به کار برده می‌شوند؛

ایجاد امنیت خاطر برای کارکنان و آرامش روانی برای خانواده‌های ایشان در اولويت توجه خواهد بود؛

تفاوت میان کسانی که می‌دانند و کسانی که نمی‌دانند و کسانی که تلاش می‌کنند و کسانی که تلاش نمی‌کنند در تمام شئون دانشگاه مورد توجه قرار می‌گیرد؛

آزادی اندیشه و بيان با ارایه مستندات و استدلال و رعایت ادب انجام می‌گیرد؛

احترام به تفاوت‌های ديني و قومی، با رعایت چارچوب‌های نظام دانشگاهی را ارج مي‌نهيم؛

ما مسئولیت‌ اجتماعي خود را در قبال مسائل و معضلات جامعه درك كرده و در جهت رفع آن‌ها با روش‌های علمی اهتمام مي‌ورزيم؛

 

فرآیندهای سازمانی را برای اجراي هرچه بهتر رسالت سازماني‌مان مورد بازبيني قرار داده و با توجه به اصل بكارگيري تجربيات و يادگيري، مورد اصلاح مستمر قرار خواهيم داد.