اخيرا در مکان‌هاي عمومي نظير هتل‌ها، مسافرخانه‌ها، فرودگاه‌ها، کافه ها و ... استفاده از اينترنت‌هاي باز و رايگان ارائه شده توسط اين مکان‌ها افزايش پيدا کرده است.

ارائه اين خدمات در حالت کلي بسيار خوب و مفيد بوده اما به شرطي که برخي از نکات امنيتي و ايمني توسط ارائه دهندگان و کاربران رعايت شود.

متاسفانه برخي از ارائه دهندگان خدمات وب، اينترنت‌هاي باز و رايگان را بدون انجام برخي از تنظيمات ايمني، در اختيار کاربران قرار مي‌دهند و در واقع هر فردي که وارد اين مکان‌ها شود مي‌تواند بدون پرداخت هزينه و وارد کردن رمز عبور، از اينترنت استفاده کنند.

کاربران دقت داشته باشند همان‌طوري که شما مي‌توانيد از اينترنت رايگان و باز استفاده کنيد، ديگران نيز مي‌توانند از همان اينترنت استفاده کنند، پس تضميني براي حفاظت از اطلاعات شما در برابر اين افراد وجود ندارد.

با توجه به اين‌که اتصال به برخي از اينترنت‌هاي باز و رايگان عموماً بدون رمز عبور صورت مي‌گيرد، به راحتي در معرض ديد سايرين قرار داريد.

ايد دقت داشته باشيد اطلاعات مهم و خصوصي خود را در تجهيزاتي که به اينترنت متصل مي‌شوند ذخيره نکنيد. از آنجايي که گوشي‌هاي تلفن همراه گنجينه‌هايي بزرگ و با ارزش از اطلاعات مهم و خصوصي مي‌باشند، پس اينترنت‌هاي باز و اتصال اين گوشي‌ها، امکان سوءاستفاده به سودجويان سايبري را فراهم مي‌آورد.

لازم و ضروري است کارهاي مهم و حساس خود مثل بانکداري الکترونيک، چک کردن ايميل را از طريق اينترنت‌هاي باز انجام ندهيد.

در صورت امکان از مودم‌هاي جيبي و قابل حمل و يا از بسته‌هاي اينترنتي ارائه شده از سوي اپراتورها استفاده تا ضريب امنيت خود را افزايش دهيد.

"ايران هشدار"

image: