غلب افراد این روزها از کارت های بانکی برای خرید ملزومات خود استفاده می کنند و شاید طی روز چندین بار از این کارت ها برای خرید اقلام مختلف یا دریافت وجه نقد از عابربانک ها استفاده کنند.

همانطور که می دانید پس از هر خرید با کارت بانکی یا هر دریافت وجه از عابربانک، یک رسید به افراد داده می شود که در آن مبلغ برداشت وجه از حساب و شماره حساب و ... نمایش داده می شود.

گاهی شاید با خود فکر کنیم که آیا در صورتی که این رسیدها به دست کلاهبرداران بیفتد، قادر کلاهبرداری از حساب ما هستند؟

به طور کلی اکثر شرکت ها و بانک ها، شماره کارت شما را به طور کامل روی رسید خرید شما چاپ نمی کنند. شماره کارتی که اغلب چاپ می شود مثلا به صورت 50222910********  است. یا گاهی حداکثر حاوی 2 کاراکتر از شماره کارت شما باشد. اما اغلب در خریدهایی از دستگاه pos چهار کاراکتر آخر شماره کارت افراد نمایش داده می شود. اما در فروشگاه هایی که از ماشین ها یا دستگاه های pos قدیمی استفاده می کنند، این امکان وجود دارد که در پرینت حساب، شماره کامل کارت بانکی را نمایش دهند که این امر می تواند مورد سوء استفاده کلاهبرداران قرار گیرد. چرا که آنها با استفاده از قبض رسید بانکی که افراد به سادگی آن را دور می ریزند، می توانند شماره کارت افراد را برداشته و با ترفند های مهندسی اجتماعی و و از طریق تماس به متصدیان بانک ودریافت اطلاعات و از طریق جعل اسناد مربوط به شخص ، خود را به جای او بگذارند و با مراجعه به بانک، مقادیری از حساب شما برداشت کنند.

البته این اتفاق بسیار نادر است و به ندرت ممکن است اتفاق بیفتد اما همواره پیشگیری بهتر از درمان است و به کاربران توصیه می شود و پس از دریافت رسید از عابر بانک ها، در اولین فرصت نسبت به امحای این قبض اقدام کنند تا مورد سوء استفاده قرار نگیرد.

برای احتیاط بیشتر به کاربران توصیه می شود از کارت بانکی که مقدار زیادی پول در آن وجود دارد، برای خریدهای روزانه استفاده نکنند و حتی الامکان یک کارت با مبلغی کم را برای خریدهای روزانه توسط دستگاه های pos قرار دهند تا در صورت هر گونه سوء استفاده، پول زیادی را از دست ندهند.

توصیه دیگر اینکه حتی الامکان هنگام خرید از فروشنده های دست فروش و سیار، از کارت بانکی استفاده نکنند و از پول نقد استفاده کنند.

نکته آخر اینکه هوشیار باشید که طرق مختلف و بسیار زیادی کلاهبرداری ممکن است به روی کارت بانکی شما صورت پذیرد بنابراین هرگز از کارتی که حاوی مبلغ زیادی پول است در خریدهای خود استفاده نکنید و به صورت دوره ای رمز کارت را تغییر دهید.

image: